9 rad na etyczne wakacje
Zbliżają się wakacje, pakujemy plecaki i walizki i ruszamy w świat. Niektórym z nas los może postawić na drodze potrzebujące pomocy zwierzę. Jak etycznie spędzić wakacje, tak by nie zrobić krzywdy żadnemu zwierzęciu, a może nawet pomóc?
1.
Podstawową rzeczą, którą każdy i każda z nas może zrobić to nie wspierać swoimi pieniędzmi wykorzystywania zwierząt – a to niestety dzieje się w każdym zakątku świata – czy to w polskich Tatrach czy na tajlandzkich wyspach. Zwierzęta takie jak słonie, osły, konie czy wielbłądy wykorzystywane są do wożenia turystów. Nie płaćmy za to!
2.
Unikajmy takich miejsc jak delfinaria, parki rozrywki, cyrki czy zoo. Zwierzęta tam przetrzymywane są uprowadzane ze swojego naturalnego środowiska, więzione i tresowane w brutalny sposób.
3.
Nie kupujmy pamiątek wykonanych ze zwierząt – nie wspierajmy okrutnego przemysłu!
4.
Wiele turystycznych miejsc oferuje akwaria z peelingiem wykonywanym przez rybki Garra Rufa. Wydaje się to być nieszkodliwe, ale w rzeczywistości nie jest. Garra Rufa bardzo źle znoszą transport, przynajmniej 50% z nich umiera z powodu stresu i niewłaściwego traktowania. Nie otrzymując innego pokarmu niż ludzki naskórek, umierają z głodu w niewoli.
5.
Odpoczywając na plaży nie zostawiajmy po sobie żadnych pozostałości – butelek plastikowych, toreb foliowych itp. Są one śmiertelnie niebezpieczne dla zwierząt np. ptaków czy żółwi, które mogą je zjeść lub zaplątać się w nie.
6.
Jeśli jedziemy samochodem, warto zabrać ze sobą ‘podręczny zestaw ratunkowy’ – składany transporter, karmę, rękawiczki, nożyczki. Nie zajmie to wiele miejsca, a może się przydać.
7.
Będąc na wakacjach możemy spotkać potrzebujące pomocy zwierzę, dlatego zanim wsiądziesz w samolot lub inny środek transportu zrób internetowy research i poszukaj w miejscu do którego się wybierasz lokalnych organizacji zajmujących się pomocą zwierzętom i/lub weterynarza. Taki kontakt może Ci się przydać na miejscu! Nie zostawiaj rannego lub oswojonego zwierzęcia bez pomocy – w pomocy mu może Cię wesprzeć lokalna organizacja prozwierzęca!
8.
Może się zdarzyć, że na wakacjach zaprzyjaźnimy się z konkretnym zwierzęciem i chcemy je zabrać ze sobą. Jeśli jesteśmy na wakacjach w Polsce nie ma z tym większego problemu, problem zaczyna się poza granicami kraju. Jeśli podejmiesz decyzję o zabraniu zwierzęcia koniecznie skontaktuj się z najbliższą organizacją prozwierzęcą. Pomoże Ci w załatwieniu niezbędnych formalności (np. szczepienia, dokumenty) tak, by przewieść zwierzę spoza UE. Jeśli będziesz przewozić zwierzę w ramach UE korzystając z transportu lotniczego także przyda Ci się pomoc organizacji.
9.
W restauracjach i sklepach wybierajmy produkty roślinne. Pamiętajmy, że każdy wybrany przez nas wegański posiłek ratuje zwierzęta hodowane na jedzenie. Swoimi decyzjami konsumenckimi kształtujemy popyt.
Nie brzmi to chyba ciężko :)?