Działania non profit

Prowadzimy adopcję zwierząt domowych (kotów, gryzoni, ptaków egzotycznych), przywracamy do życia na wolności zwierzęta dzikie po rehabilitacji (ptaki miejskie), zajmujemy się  również zwierzętami gospodarskimi – kurami.

Do Fundacji trafiło łącznie kilkaset zwierząt: były leczone, sterylizowane, otoczone dobrą opieką. Niektórym niestety nie udało się pomóc – pomoc i leczenie przyszło zbyt późno. Ponad 300 ptaków dzięki naszej pracy wróciło na wolność,  a ponad 100 zwierząt domowych znalazło kochające domy.

Obecnie pod opieką Fundacji znajduje się ponad 50 zwierząt.

Prowadzimy doradztwo dla osób z całej Polski w sprawie zwierząt znajdujących się w sytuacji kryzysowej.

W latach 2009-2015 wykonaliśmy i rozdystrybuowaliśmy 247 domków dla bezdomnych i wolno żyjących kotów. Domki były przekazywane nieodpłatnie opiekunom społecznym kotów.

W 2011 roku współorganizowaliśmy razem z Fundacją AFN oddział Kraków i Fundacją Miaukot Marsz (nie)Milczenia w Krakowie.

Organizujemy również pomoc dla zwierząt na Ukrainie: w 2011 roku organizowaliśmy razem z Fundacją Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt Viva!, Stowarzyszeniem Vege Inicjatywa, Przystanią Ocalenie zbiórkę karmy i leków dla schroniska Asi Sipińskiej pod Kijowem. Począwszy od końca 2014 roku prowadzimy regularną pomoc dla zwierząt w strefie wojny na Ukrainie – w 2015 roku zostały wysłane 3 transporty karmy i leków dla potrzebujących zwierząt.

Zrobiliśmy bardzo dużo dla zwierząt. Z Twoją pomocą możemy zrobić jeszcze więcej! Sprawdź, jak możesz pomóc.

Prowadzimy edukację poprzez następujące działania:

Od 2009 roku prowadziliśmy autorskie warsztaty empatyczności dla dzieci i młodzieży na bazie materiałów multimedialnych. Warsztaty były prowadzone w trzech wersjach – dla przedszkolaków, dzieci ze szkoły podstawowej oraz młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Przeprowadziliśmy ponad 100 warsztatów dla ponad 2 tysięcy dzieci.

Prowadzimy cykl spotkań otwartych o interdyscyplinarnym charakterze, mających na celu poszerzenie wiedzy na temat zwierząt i ich praw. Zorganizowaliśmy 38 spotkań, w tym 12 spotkań z Katarzyną Biernacką w ramach cyklu „Inne Zwierzęta” organizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Empatia. Zobacz, jakie spotkania odbyły się dotychczas.

Organizowanie warsztatów budowy domków dla zwierząt wolno żyjących i dzikich – kotów i innych zwierząt miejskich. W ramach projekt „Kot nie ślimak (domku nie nosi)” prowadziliśmy bezpłatne warsztaty budowy domków dla bezdomnych i wolno żyjących kotów. Warsztaty były skierowane do dzieci i młodzieży. Ponad 3 tys. osób uczestniczyło w warsztatach. Łącznie odbyły się 44 warsztaty domkowe, na których powstało 247 domków dla bezdomnych kotów, które zostały rozdystrybuowane bezpłatnie wśród osób opiekujących się kotami. Prowadziliśmy również warsztaty budowy domków dla jeży i pierwszej pomocy dla ptaków.

Promowanie postaw pełnych szacunku wobec zwierząt poprzez uczestnictwo w różnych wydarzeniach, festiwalach, spotkaniach m.in. na festiwalu Opener, Sonicsphere Festival.

Promujemy prawa zwierząt i weganizm podejmując różnorodne działania:

Razem z krakowską grupą lokalną Vivy, Stowarzyszeniem Vege Inicjatywa w 2012 i 2013 roku organizowaliśmy pierwszą w Polsce Veggie Parade. Celem Veggie Parade było promowanie weganizmu jako zdrowej i pozbawionej okrucieństwa diety.  Veggie Parade odbywały się od lat w Paryżu, Pradze, Nowym Yorku, Berlinie czy Mediolanie.

Razem z krakowskim oddziałem Vivy! współorganizowaliśmy w 2013 roku w Krakowie pokaz filmu „The Ghost in our Machine”.

Razem z krakowską grupą lokalną Vivy, Stowarzyszeniem Empatia i Stowarzyszeniem Vege Inicjatywa organizowaliśmy w sierpniu 2013 roku akcje portretową „Jestem zwierzęciem. Czuję, myślę. Chcę żyć” w Krakowie. Uczestniczyło w niej ponad 60 osób – była to największa z akcji zorganizowanych w kilkudziesięciu miastach Polski.

Regularnie uczestniczymy w organizowanej przez Fundację na rzecz Różnorodności POLISTREFA Żywej Bibliotece jako książki do wypożyczenia: Weganin i Aktywistka pro zwierzęca. Ideą Żywej Biblioteki jest stworzenie przestrzeni, w której można się spotkać z osobami-będącymi przedstawicielami/kami dyskryminowanych grup (ze względu na pochodzenie, orientację seksualną, poglądy polityczne, niepełnosprawność, styl życia itp.) i podczas rozmowy (‘wypożyczenia książki’ jaką dana rozmowa reprezentuje) zweryfikować stereotypy żywione wobec inności.

Opracowujemy książki o prawach zwierzątw latach 2013-2015 zostały wydane 3 książki w ramach realizowanych projektów dofinansowanych – „Poza gatunek. Rozmowy o aktywizmie, prawach zwierząt i społeczeństwie”, „Książka o prawach zwierząt”, „Aktywizm prozwierzęcy. Instrukcja obsługi”. Można je pobrać z naszej strony.

Organizujemy spotkania i kursy – w latach 2014-2015 12 spotkań z Katarzyną Biernacką w ramach cyklu realizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Empatia „Inne zwierzęta”.  Spotkania odbywały się raz w miesiącu i każdorazowo dotyczyły innego_nej  twórcy_czyni teorii praw zwierząt.

W 2014 roku prowadziliśmy kurs „Odczytywanie teorii praw zwierząt – kurs praktyczny”. Inicjatywa polegała na comiesięcznych spotkaniach i rozmowach na temat przeczytanych tekstów anglosaskich twórców teorii praw zwierząt – Toma Regana, Gary Francione, Carol J. Adams, Petera Singera i innych.

Organizujemy pokazy kulinarne promujące dietę roślinną.

W 2015 roku przeprowadziliśmy internetowe badania polskiego środowiska wegetarian_ek i wegan_nek. Już wkrótce opublikujemy jego wyniki.

Prowadzimy kampanię “Wybieram zwierzęta” – w 2015 roku stworzyliśmy stronę internetową w 3 językach: polskim, rosyjskim i angielskim promującą dietę roślinnąWybieram zwierzęta. Strona jest  podstawą dla spotu reklamowego zrealizowanego w ramach rozwoju instytucjonalnego w projekcie „Niech mają prawa!” dofinansowanego w ramach Programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Strona została wykonana dzięki pracy wolontaryjnej wielu osób. Jest to pierwsza strona promująca prawa zwierząt i weganizm skierowana do odbiorcy rosyjskojęzycznego.

Przetłumaczyliśmy na język rosyjski „Książkę o prawach zwierząt”.

Wesprzyj Owcę!

Wspierając nas sprawiasz, że historie zwierząt kończą się szczęśliwie.