Co robiliśmy w 2021 roku? Krótkie podsumowanie
Kolejny rok upłynął pod znakiem pandemii w tle. Nie był to łatwy rok, ale na pewno obfitujący w wydarzenia i podejmowane przez nas działania z myślą o zwierzętach.
Dziękujemy za każdy przekazany nam 1%, za darowizny, w tym serdecznie dziękujemy Hoya Lens Poland i osobie, która w ramach konkursu organizowanego przez Hoya Lens wybrała Owcę jako odbiorczynię darowizny, dziękujemy ZOOPLUS, który w ramach swojego programu ZOOLOVE przekazał nam darowiznę! Bez Was ten rok mógłby być dla nas znacznie cięższy niż był! Dziękujemy też grantodawcy Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy za przyznanie grantu na realizacje monitoringu wymiaru sprawiedliwości – projektu „Mają prawa? Sprawdzamy!”. Dziękujemy też wszystkim Wam, którzy i które wsparłyście Owcę indywidualnymi darowiznami.
I prosimy każdą i każdego z Was, czytających te słowa – pomyśl o zwierzętach pod naszą opieką i w tym roku – podaruj swój 1% i darowiznę na ptaki:
- przekaż swój 1% : https://czarnaowca.org/1-procent/
- podaruj darowiznę: https://czarnaowca.org/wspieram/ lub zaadoptuj wirtualnie jednego z naszych stałych podopiecznych: https://czarnaowca.org/adopcje/
- robiąc zakupy w Internecie, korzystaj z portalu www.fanimani.pl i wybierz do wsparcia naszą organizację https://fanimani.pl/fundacja-czarna-owca-pana-kota/ To nic nie kosztuje.
- ustaw na Facebooku dla Owcy zbiórkę okolicznościową i zachęć znajomych do jej wsparcia https://www.facebook.com/fund/CzarnaOwcaPanaKota/
Zwierzęta ratujemy, leczymy i otaczamy opieką tylko dzięki 1% i darowiznom, bez nich nie jesteśmy w stanie nic zrobić.
Spis treści
Co zrobiliśmy w 2020 roku dla zwierząt?
Dzięki Waszym darowiznom, wirtualnym adopcjom i pieniądzom z 1%;
- leczyliśmy i żywiliśmy przebywające pod naszą dożywotnią opieką schorowane zwierzęta – ptaki i koty, zapewnialiśmy im leki, suplementy i środki higieniczne. Obecnie mamy pod opieką 66 ptaków i 3 koty – wszystkie te zwierzęta dożywotnio zostaną pod naszą opieką ze względu na choroby przewlekłe, na które cierpią.
- poczyniliśmy kilka inwestycji w naszą ptaszarnię – w związku z niestabilną pogodą związaną ze zmianami klimatycznymi zainwestowaliśmy w klimatyzator i ogrzewanie, tak by zabezpieczyć ptaki na wszelkie możliwości.
- trafiały do nas kolejne ptaki, które mogliśmy leczyć, rehabilitować, i po wyzdrowieniu wypuszczać na wolność – m.in. odchowaliśmy 8 piskląt, usuniętych z gniazd podczas remontu budynku. Niestety nie wszystkim udało się pomóc, niektóre trawiły do nas zbyt późno i umierały zanim otrzymały pomoc medyczną.
- opracowaliśmy poradnik jak reagować i jak udzielać pomocy ptakom po zderzeniu z budynkiem lub innym obiektem
Dodatkowo
- opiniowaliśmy projekt ustawy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego opracowany przez Posła na Sejm RP Krzysztofa Piątkowskiego
- wspieraliśmy akcję Nasz Rzecznik i działania Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska w protestach przeciwko ograniczeniu ustawy o dostępie do informacji publicznej
- udzielaliśmy setek fachowych porad dla osób z całej Polski w zakresie leczenia i opieki nad dzikimi zwierzętami, a także dostępu do informacji publicznej i prowadzenia interwencji w przypadku znęcania się nad zwierzętami
- prowadziliśmy dla Was bloga, dzieląc się naszą wiedzą.
Dzięki dotacji z Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy realizowaliśmy w partnerstwie ze Stowarzyszeniem EKOSTRAŻ projekt „Mają prawa? Sprawdzamy!”:
- dzięki pomocy kilkudziesięciu osób od kwietnia 2021 roku monitorujemy sądy rejonowe i media pod kątem spraw z Ustawy o ochronie zwierząt. Łącznie obserwujemy 59 sądów, a obserwatorzy/rki do tej pory uczestniczyli/ły w 46 rozprawach, zgłosili/ły nam także 75 obserwacji mediów. Serdeczne podziękowania dla osób, które razem z nami monitorują sądy i media!
- rozpoczęliśmy monitoring 1/3 wszystkich sądów rejonowych, 1/3 wszystkich prokuratur rejonowych oraz wszystkich wojewódzkich komend policji. Monitoringiem objęliśmy te same instytucje co podczas monitoringu z lat 2012-2014, dzięki temu chcemy zobaczyć zakres ewentualnych zmian po nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt z 2018 roku i wytycznych Prokuratora Generalnego z 2016 roku. Do tej pory otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze wnioski o dostęp do informacji publicznej od wszystkich sądów rejonowych (144), większości prokuratur rejonowych (140).
- opracowaliśmy ankietę internetową dla przedstawicieli/lek organizacji społecznych nt. ich doświadczeń w egzekwowaniu zapisów Ustawy o ochronie zwierząt i dochodzeniu sprawiedliwości za przestępstwa z UOZ – jesteś z NGO prozwierzęcego, a może znasz aktywistę/tkę – prosimy wypełnij ankietę lub przekaż im link!
- przygotowaliśmy dwa nowe kursy e-learningowe na naszą platformę https://zwierzetaiprawo.org/ – jeden dotyczący funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce oraz prawnej ochrony zwierząt opracowany przez Dawida Karasia ze Stowarzyszenia EKOSTRAŻ i drugi – kurs antywypaleniowy opracowany przez aktywistkę Fundacji RegerAKcja Natalię Saratę.
- dzięki funduszom na rozwój instytucjonalny otrzymanym również w ramach grantu z Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy mogliśmy zorganizować dla osób zaangażowanych w działania Owcy i Ekostraży warsztat antywypaleniowy, który poprowadziła dla nas online Natalia Sarata z Fundacji RegenerAkcja. Dzięki tym funduszom adwokatka Karolina Kuszlewicz opracowała dla nas 2 poradniki – o wypadkach drogowych międzygatunkowych i o tym jak należy reagować w sytuacji, gdy potrąci się zwierzę lub widzi potrącone zwierzę oraz o ochronie ptaków w miastach
Możecie na bieżąco śledzić działania w projekcie na naszej stronie została opracowana podstrona projektu! Zachęcamy Was do tego, a już w tym roku upublicznimy wyniki naszego nowego monitoringu wymiaru sprawiedliwości! Stay tuned!
Niestety też w ubiegłym roku spotkało nas parę nieprzyjemnych rzeczy m.in. podczas organizowanego przez nas i Ekostraż briefingu online dla mediów na temat naszego monitoringu wymiaru sprawiedliwości staliśmy się ofiarą internetowej napaści. Niezidentyfikowane osoby próbowały uniemożliwić przeprowadzenie briefingu poprzez odtwarzanie treści o charakterze wulgarnym, pornograficznym, ubliżanie uczestnikom i używanie mowy nienawiści. Podobny atak miał miejsce podczas wydarzeń online innych organizacji m.in. WWF Polska, co pozwala nam sądzić, że atak miał związek z prowadzoną od dłuższego czasu przez rządzących akcją dyskredytacji środowiska organizacji społecznych, w tym działających na rzecz zwierząt i ekologii.
Pomóż nam dalej działać dla zwierząt w 2022 roku!
Dziękujemy!