37 rzeczy, które możesz zrobić dla zwierząt

Każdy i każda z nas może pomagać zwierzętom – mogą być to zarówno małe rzeczy, jak i większe. Każda się liczy i każda jest ważna. Każdy i każda z nas ma w sobie potencjał, by zmienić sytuację zwierząt! Jako jednostki na wiele rzeczy mamy wpływ jako konsumenci i konsumentki. Tylko od naszego zaangażowania, motywacji, chęci do działania zależy, w jakim świecie zarówno my, jak i zwierzęta będziemy żyć.

Podejmowane przez nas działania oddziaływają nie tylko na zwierzęta, ale również na nasze otoczenie, na ludzi, z którymi codziennie mamy kontakt. Podejmowane przez nas decyzje mają skutek także globalny – dzięki naszym działaniom sytuacja istot żyjących gdzieś daleko od nas, których nigdy nie zobaczymy, może ulec poprawie.

Oto kilka pomysłów na to, co każdy i każda z nas może zrobić, by sprawić by świat stał się lepszym miejscem dla zwierząt.

  1. Reaguj, gdy widzisz zwierzę potrzebujące pomocy, bez względu na to, jakiego jest gatunku – gdy widzisz zwierzę ranne, poturbowane, osowiałe – zabierz je do weterynarza i skontaktuj się z najbliższą organizacją prozwierzęcą.
  2. Jeśli masz samochód lub rower woź ze sobą podręczny zestaw pierwszej pomocy – pudełko,  składany transporter, karmę, rękawiczki, nożyczki itp.
  3. Reaguj, gdy widzisz przemoc wobec zwierzęcia – zadzwoń na policję, zgłoś się do najbliższej organizacji prozwierzęcej, nagraj sytuację na komórkę, uratuj zwierzę z rąk oprawcy. Dowiedz się jak – pobierz ebook.
  4. Otaczaj opieką zwierzęta bezdomne i wolno żyjące – wystaw miskę z wodą i jedzeniem dla ptaków, jeży, łasic, kun czy kotów. Bez Twojej pomocy latem zwierzęta mogą umrzeć z odwodnienia, a zimą zamarznąć. Zapewnij okolicznym kotom, jeżom i ptakom schronienie, zwłaszcza niezbędne jest to jesienią i zimą – sam/sama możesz wykonać domek lub karmnik.
  5. Sterylizuj swoje zwierzęta, nie pozwól by multiplikowały bezdomność!
  6. Adoptuj, a nie kupuj – w organizacjach pozarządowych i schroniskach na dobry dom czeka wiele zwierząt!
  7. Spędzaj etycznie wakacje – nie płać za wykorzystywanie zwierząt, nie korzystaj z cyrków, zoo, przejażdżek na koniach, wielbłądach czy słoniach, nie chodź do delfinariów. Jest tyle rozrywek, w których możesz wziąć udział, a przez które nie cierpią żadne zwierzęta! Przeczytaj jak spędzić wakacje nie krzywdząc zwierząt.
  8. Wyjeżdżając na wakacje zorientuj się, czy w miejscu, do którego się udajesz działają organizacje prozwierzęce. Taka informacja może być Ci bardzo przydatna, gdy spotkasz potrzebujące pomocy zwierzę.
  9. Może się zdarzyć, że na wakacjach spotkasz bezdomne zwierzę, które będziesz chciał/chciała adoptować – skontaktuj się z lokalną organizacją prozwierzęcą, może pomóc ci załatwić formalności, jeśli zamierzasz wracać samolotem.
  10. Nie kupuj rzeczy wyprodukowanych ze zwierząt – jedzenia, ubrania, obuwia, dodatków do ubrania, czy testowanych na nich – detergentów, kosmetyków. Kupując konkretną rzecz zawsze sprawdzaj, z czego jest zrobiona, by nie wspierać wykorzystywania zwierząt.
  11. Mając już rzeczy pochodzące z wykorzystywania zwierząt nie wyrzucaj ich – donoś albo oddaj komuś, komu mogą być przydatne. Nie marnuj przedmiotów, które zostały wyprodukowane w wyniku cierpienia zwierząt.
  12. Robiąc zakupy dopytuj się, jaki jest skład interesujących cię produktów, czy zawierają składniki pochodzenia odzwierzęcego i czy były testowane na zwierzętach.
  13. Będąc w kawiarniach, restauracjach czy sklepach pytaj zawsze o produkty roślinne, bez składników odzwierzęcych. Pokazuj, że jest pobyt na tego typu produkty, naciskaj, by zostały wprowadzone do menu, by były do sklepu sprowadzane produkty roślinne, by produkty bez składników odzwierzęcych były wyraźnie oznaczone.
  14. W punktach zbiorowego żywienia (przedszkola, szkoły, szpitale itp.) zwracaj uwagę personelu na to, czy dostępne są opcje roślinne – niezawierające mięsa zwierząt i składników odzwierzęcych.
  15. Wspieraj swoimi pieniędzmi miejsca, w których nie są sprzedawane produkty pochodzące z opresji zwierząt – kawiarnie, restauracje i sklepy wegańskie.
  16. Zostawiaj ulotki poświęcone pomocy zwierzętom lub diecie roślinnej w miejscach, w których bywasz np. u lekarza, dentysty, w bibliotece, na uczelni, w knajpie itp.
  17. Zorganizuj w swojej szkole, na uczelni, w lokalnej knajpie czy kawiarni, kinie, centrum społecznościowym prelekcje, pokaz filmu, spotkanie na temat praw zwierząt.
  18. Zainteresuj tematem praw zwierząt lokalnych radnych czy posłów do parlamentu z twojego regionu.
  19. Protestuj i zachęcaj do protestowania znajomych i sąsiadów przeciwko planom budowy kolejnych ferm przemysłowych,  ferm futrzarskich, wycince drzew czy odstrzałom zwierząt dzikich w swojej okolicy.
  20. Nie kupuj produktów zawierających olej palmowy. Jest wytwarzany z roślin, ale jego produkcja wiąże się nierozerwalnie z zabijaniem oraz krzywdzeniem ludzi i innych zwierząt. Poznaj prawdę o oleju palmowym.
  21. Wybierz dietę roślinną – jedyną przyjazną zwierzętom dietę. Twój wybór pokaże wyraźnie, że życie zwierząt jest cenne, jest wartością samą w sobie, a nie dodatkiem do życia człowieka. Pies czy kot nie różnią się od kury, świni czy krowy – tak samo odczuwają rozpacz, tęsknotę, kochają, otaczają opieką swoje potomstwo, boją się, przywiązują się. Wybierając niejedzenie zwierząt pokazujesz, że wszystkie zwierzęta zasługują na szacunek. Realnie też pomagasz zwierzętom – zgodnie z wyliczeniami amerykańskich organizacji – osoba niejedząca zwierząt ocala minimum 407 zwierząt różnych gatunków rocznie, przynajmniej 1 zwierzę dziennie.
    Nie musisz od razu przejść na weganizm, rób to we własnym tempie, w początkowym etapie możesz ograniczać spożywanie produktów odzwierzęcych i mięsa. Jeśli odrzucenie czegoś sprawia Ci szczególną trudność np. czekolady, to jedz ją dalej, a odstaw pozostałe rzeczy. W weganizmie chodzi o wykluczenie produktów odzwierzęcych z naszego życia – w jakim tempie to zrobić zależy tylko od Ciebie. Pamiętaj też, że od Twojej decyzji i zaangażowania zależy życie zwierząt!
  22. Zachęcaj swoje otoczenie do zmiany diety na bardziej etyczną – wybór diety roślinnej nie tylko poprawia los zwierząt, ale również chroni środowisko naturalne, a dieta roślinna jest po prostu zwyczajnie smaczna. Pamiętaj, że co roku na świecie, tylko na potrzeby przemysłu żywieniowego jest zabijanych 70 miliardów zwierząt lądowych i morskich, zaś w Polsce ginie rocznie 840 milionów zwierząt lądowych.
  23. Będąc na diecie roślinnej – mów to głośno, mów o powodach, dla których nie jesz zwierząt, mów o zwierzętach!
  24. Promuj na swoich profilach w mediach społecznościowych przepisy na potrawy wolne od składników odzwierzęcych.
  25. Zachęcaj znajomych, przyjaciół i rodzinę do eksperymentowania z potrawami roślinnymi, zapraszaj ich na wspólne gotowanie.
  26. Mów głośno o zwierzętach, o tym, jak są traktowane, czego doznają od nas, ludzi.
  27. Wspieraj inicjatywy i organizacje prozwierzęce – przekazuj darowiznę i 1% podatku, promuj wydarzenia, organizuj zbiórki pieniężne i materialne, każda pomoc jest na wagę złota!
  28. Zostań wolontariuszem/szką organizacji lub inicjatywy prozwierzęcej i pomagaj zwierzętom.
  29. Czytaj książki i artykuły o zwierzętach, zdobywaj wiedzę, by merytorycznie rozmawiać z ewentualnymi przeciwnikami, mieć argumenty i przekonywać do swoich racji.
  30. Używaj języka wolnego od dyskryminacji zwierząt, nie infantylizuj zwierząt.
  31.  Dbaj o ekologię, w ten sposób też pomagasz zwierzętom – mniej używaj samochodu, przesiądź się na rower lub korzystaj z transportu publicznego. Mniej zanieczyszczeń w atmosferze chroni naturalne habitaty dzikich zwierząt.
  32. Dbaj o czystość okolicy, w której mieszkasz.  Jeśli widzisz rozrzucone śmieci np. plastikowe butelki, metalowe puszki , worki foliowe, nici dentystyczne, żyłki czy kłęby włosów zbierz je i umieść je w zabezpieczonym przed zwierzętami pojemniku na śmieci. Stanowią one ogromne niebezpieczeństwo dla zwierząt dzikich i wolnożyjących.
  33. Protestuj i zachęcaj do protestów sąsiadów lub współpracowników, gdy w Twoim miejscu zamieszkania lub pracy ktoś chce zamontować odstraszacze na ptaki – są one niebezpieczne, powodują zranienia a nawet śmierć zwierząt. Zaproponuj nieszkodzące im np. atrapy drapieżnych ptaków.
  34. W nocy staraj się wyłączać światła, przekonaj administratorów budynków użyteczności publicznej, by wygaszali je na noc. Mało osób wie, że o szyby rozbija się o nie wiele ptaków – ptaki ich nie widzą. Jeśli mieszkasz w domu wolno stojącym i nie masz założonych zasłon lub firanek, to warto na oknach umieścić naklejki o abstrakcyjnych kształtach, co uchroni ptaki od rozbicia się o szybę.
  35. Nie koś trawnika, nie wypalaj traw, a jesienią nie pal liści. W trawie i liściach żyją różne istoty, ssaki, ptaki, gady i owady. Koszenie i wypalanie grozi im śmiercią.
  36. Staraj się nie puszczać luzem psów na zalesionych terenach , nie wypuszczaj też kotów domowych – stanowią one duże zagrożenie dla ptaków i małych dzikich zwierząt – mogą je poranić i zabić.
  37. Nie stosuj chemicznych środków ochrony roślin – nie tylko są nieekologicznie, ale też przyczyniają się do wymierania pszczół i innych owadów, a także zatruwają ptaki i drobne ssaki.

Jak widzisz całkiem sporo rzeczy możemy zrobić w naszym codziennym życiu! I wcale nie są one trudne! Często od Twojego zaangażowania zależy życie zwierząt!
Powodzenia!

 

Wesprzyj Owcę!

Wspierając nas sprawiasz, że historie zwierząt kończą się szczęśliwie.