Fundacja Czarna Owca Pana Kota

Do pobrania

Książki

Aktywizm

Aktywizm prozwierzęcy. Instrukcja obsługi

To 3 książka Fundacji Czarna Owca Pana Kota na temat praw zwierząt. Tym razem o różnych obliczach aktywizmu prozwierzęcego: akcjach 269, śledztwach na fermach przemysłowych, open rescue, kampanii antyzoo, promocji weganizmu m.in. przez sport, ochronie zwierząt dzikich i morskich, edukacji antygatunkowistycznej. Wśród autorów/rek m. in.: Xavier Bayle, Katarzyna Biernacka, Darek Gzyra, Iza Sowa. W tej książce teoria łączy się z praktyką praw zwierząt!

Prawa

Książka o prawach zwierząt

Inspirująca książka o prawach wszystkich zwierząt! Pierwsza polska książka o prawach zwierząt napisana przez aktywistki Katarzynę Biernacką i Aśkę Wydrych!

Poza Gatunek

Poza gatunek. Rozmowy o aktywizmie, prawach zwierząt i społeczeństwie

Jest pierwszą publikacją książkową w Polsce, podejmującą temat walki o prawa zwierząt i przybliżającą różnorodność ludzi tworzących sektor organizacji prozwierzęcych.

Komiksy

Kociei

Kocie kwartały

Wzruszająca historia Pana Kota poszerzona o poradnik na temat właściwej opieki nad kotami domowymi i bezdomnymi.

Miastokotow

Miasto kotów. Życie Pana Kota

Rozwinięcie wątków z pierwszego komiksu Fundacji „Kocie kwartały”.

Raporty

Bezkarni. Okładka raportu

Bezkarni. Przestępstwa przeciwko zwierzętom. Raport z monitoringu

Raport z monitoringu sądów, prokuratur i Policji w latach 2016-2022. Powstał ze wspólnego projektu Fundacji Czarna Owca Pana Kota i Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt Ekostraż. Prezentuje wyniki i wnioski płynące z kontroli obywatelskiej nad działalnością organów państwa w zakresie egzekucji przepisów karnych Ustawy o ochronie zwierząt.

Okładka raportu Filantropi czy złodzieje? O czasowym odbieraniu zwierząt

Filantropi czy złodzieje? O czasowym odbieraniu zwierząt. Raport z monitoringu

Raport jest efektem 9 miesięcznego monitoringu 1/3 gmin, Samorządowych Kolegiów Odwoławczych, Wojewódzkich Sądów Administracyjnych pod kątem wydawania decyzji administracyjnych o odbiorze zwierzęcia, gdy opiekun się nad nim znęca.

Okładka raportu "Osadzeni za zwierzęta. Monitoring wykonywania kar"

Osadzeni za zwierzęta. Monitoring wykonywania kar.

Ilu sprawców krzywdy zwierząt skazanych na karę pozbawienia wolności faktycznie trafia do zakładów karnych, czy są tam wobec nich stosowane jakieś szczególne działania readaptacyjne, jak długo przebywają oni w jednostkach penitencjarnych, jaki jest w ogóle sens pozbawiania ich wolności, to pytania, na które szukamy odpowiedzi w niniejszym raporcie.

Jak Pracuja Zwierzeta Okladka

Jak pracują zwierzęta w służbach mundurowych?

Dotychczas brakowało kompleksowego przyjrzenia się sytuacji zwierząt wykorzystywanych do pracy w służbach mundurowych. Dlatego zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie pierwszego takiego monitoringu w Polsce. Dodatkowo motywowały nas zgłoszenia wpływające do Fundacji na temat nieprawidłowości w traktowaniu zwierząt pracujących w Policji i strażach miejskich

Okłdka raportu

Jak Polacy znęcają się nad zwierzętami?

Raport z monitoringu sądów, prokuratur i Policji,  jest efektem wspólnego projektu Fundacji Czarna Owca Pana Kota i Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt Ekostraż. Prezentuje wyniki kontroli obywatelskiej nad działalnością organów państwa w zakresie nadzoru nad przestrzeganiem egzekucji przepisów karnych Ustawy o ochronie zwierząt.

Czarnaowca Niechmajaprawa Raportrozszerzony Public 20160516

Jak Polacy znęcają się nad zwierzętami? Wersja rozszerzona

Rozszerzona wersja raportu z monitoringu sądów, prokuratur i Policji. Wersja ta jest uzupełniona o analizę badań ankietowych opinii publicznej oraz organizacji ochrony zwierząt, listę monitorowanych podmiotów, wzory wniosków o udostępnienie informacji publicznej oraz wzory formularzy.

Jak reagować w przypadku niehumanitarnego traktowania zwierząt?

Jak reagować w przypadku niehumanitarnego traktowania zwierząt?

Publikacja zawiera ścieżki postępowania w przypadkach stwierdzenia niehumanitarnego traktowania zwierząt. Przedstawione algorytmy są dostosowane do aktualnego stanu prawnego i  przeznaczone są dla osób prywatnych oraz członków i członkiń organizacji ochrony zwierząt.

Postępowanie w przypadku przyjęcia zgłoszenia o zdarzeniu z udziałem zwierząt. Algorytm dla Policji

Postępowanie w przypadku przyjęcia zgłoszenia o zdarzeniu z udziałem zwierząt. Algorytm dla Policji

Publikacja zawiera algorytm postępowania w przypadkach przyjęcia zgłoszenia o niehumanitarnym traktowaniu zwierząt oraz potrąceniu zwierzęcia. Przedstawiony algorytm jest dostosowany do aktualnego stanu prawnego i  przeznaczony dla dyżurnych oraz funkcjonariuszy Policji.

Rekomendaje z monitoringu Niech Mają Prawa

Podstawowe rekomendacje płynące z monitoringu sądów prokuratur i policji

Rekomendacje są efektem ogólnopolskiego monitoringu sądów, prokuratur i policji w ramach projektu “Niech mają prawa!” realizowanego przez Fundację Czarna Owca Pana Kota i Stowarzyszenie Ekostraż.

Empatyczne mizantropki

Wizerunek osób działających w organizacjach pozarządowych na rzecz zwierząt. Raport z badań” – raport na temat postrzegania aktywizmu prozwierzęcego, osób pomagających zwierzętom i organizacji prozwierzęcych w Polsce.

Stan współpracy organizacji pozarządowych z administracją publiczną i samorządową oraz służbami mundurowymi w realizacji zadań z zakresu ochrony zwierząt”

Raport na temat stanu współpracy NGO prozwierzęcych z administracją samorządową i służbami mundurowymi opracowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Ekostraż.

Gra planszowa

Sowa

Inspektor Sowa

Gra planszowa skierowana do osób chcących w przyjemny sposób, zdobyć wiedzę na temat reagowania w sytuacjach kryzysowych z udziałem zwierząt.  Gra dotyka wielu aspektów eksploatacji zwierząt w życiu codziennym i zachęca do zadawania sobie pytań o nasz stosunek do nich. Wszystko po to, by skutecznie i efektywnie działać na rzecz potrzebujących zwierząt. Jeśli prowadzisz zajęcia z dziećmi i młodzieżą możesz ją zamówić bezpłatnie za zwrot kosztów przesyłki.

Filmy i spoty

Zwierzęta poza prawem (2013)

Film pokazuje Grodno, Mińsk, Brześć i Homel od innej, zupełnie nieznanej strony – nie jako miejsce z turystycznych przewodników, a jako miejsce, gdzie zwierzęta walczą o przetrwanie, a ludzie o zmianę. Film nie skupia się jedynie na bezdomnych psach i kotach, pokazuje dramatyczną sytuację zwierząt gospodarskich i dzikich.

Przyjaciół się nie zjada (2013)

Pobicia i szantaże, groźby wobec aktywistów, wykupywanie zwierząt z rzeźni, interwencje w sprawach maltretowanych zwierząt to codzienność osób działających w organizacjach prozwierzęcych. Film „Przyjaciół się nie zjada” przedstawia kilkanaście barwnych postaci ludzi, którzy walczą o prawa zwierząt w Polsce.

Powodzięta (2011)

Film opowiada historię ewakuacji zwierząt ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt podczas powodzi w Krakowie w maju 2010 roku. Opowiada historię „prywatną” 15 zwierząt wziętych wtedy ze schroniska, które znalazły stały dom u wydawałoby się tymczasowych opiekunów. „Powodzięta” to także obraz ludzi, którzy nie zamierzali zatrzymać zwierząt na stałe, ale poznawszy je nie mogli wyobrazić sobie oddania ich komukolwiek.

Stan zakocenia (2010/2013)

Stan zakocenia to stan nasycenia miasta koloniami bezdomnych kotów – można je spotkać wszędzie, zarówno na trawnikach, jak i na ulicach, w parkach, na śmietnikach i w piwnicach. Stan zakocenia to także stan zagrożenia dla kotów w mieście, które dla dzikich zwierząt nie jest ani naturalnym ani przyjaznym środowiskiem. Dokument opowiada historie osób zaangażowanych w pomaganie bezdomnym kotom.

Niebawem opublikujemy plik z filmem. Prosimy o cierpliwość.

Jeż Ignacy nie wróci dziś do domu

Living Dead – Last Episode: You Are What You Eat

Spot promujący kampanię i stronę Wybieram zwierzęta!

Dlaczego pomagać zwierzętom?

Film w polskiej i rosyjskiej wersji językowej.

Ulotki i instrukcje

Czarna Owca Pana Kota // ratujemy, edukujemy, inspirujemy

Wesprzyj Owcę!

Wspierając nas sprawiasz, że historie zwierząt kończą się szczęśliwie.