Zapraszamy na konferencję online „Bezkarni. Przestępstwa przeciwko zwierzętom – wyniki monitoringu”

Fundacja Czarna Owca Pana Kota i Stowarzyszenie EKOSTRAŻ zapraszają na konferencję online nt. wyników monitoringu wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania pod kątem ścigania przestępstw przeciwko  zwierzętom.

Konferencja odbędzie się na platformie ZOOM  14 września  2022 roku, w środę, w godzinach 10.30-12.30.

Link do rejestracji udziału: https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_d9K5GeKhQGShz2j_G5Ht5A

Zapraszamy do uczestnictwa osoby prywatne, przedstawicieli/lki organizacji prozwierzęcych, zawodów prawniczych, dziennikarzy i wszystkich zainteresowanych tematem.

Wyniki monitoringu przedstawi autor raportu Dawid Karaś ze Stowarzyszenia EKOSTRAŻ, a na ich temat wypowiedzą się prof. Andrzej Elżanowski, polityczka Magdalena Gałkiewicz, mec. Karolina Kuszlewicz, mec. Katarzyna Wilkołaska z Biura Posłanki dr. Sylwii Spurek. Rozmowę poprowadzi mec. Anna Chrobot.

FBPOST-1 kopia 6

„Uśmiercenie konia poprzez podpalenie stodoły, w której przebywał”

„Wypchnięcie kota z okna na trzecim piętrze, skutkiem czego kot doznał poważnego urazu, a następnie wywiezienie i porzucenie rannego zwierzęcia”

„Znęcanie się psychiczne i fizyczne nad żoną oraz przez 6 miesięcy nad psem poprzez rażenie go paralizatorem, bicie pięściami po pysku, rzucanie nim oraz duszenie paskiem od spodni”

„Działając ze szczególnym okrucieństwem, uśmiercił bezdomnego nierasowego psa w ten sposób, że zadał mu kilka uderzeń metalowym obuchem siekiery w głowę

To fragmenty kilku spośród blisko dwóch tysięcy przebadanych wyroków. Łączą je kary orzekane w zawieszeniu. W 2016 roku stanowiły 86% wszystkich zasądzanych kar. Obie organizacje sprawdzały przez ostatni rok, jak jest obecnie. Podobnie jak prawdziwość deklaracji Ministerstwa Sprawiedliwości, że po nowelizacji ustawy w 2018 r.  wzrosła liczba kierowanych do sądów aktów oskarżenia za przestępstwa na zwierzętach.

  • czy państwo polskie nadąża za społecznym oczekiwaniem, by zwierzęta były chronione, a osoby je krzywdzące karane?
  • czy sądy bardziej pochylają się nad sprawcami, czy nad ich ofiarami?
  • czy nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt z 2018 roku rzeczywiście poprawiła los zwierząt?
  • czy kary w zawieszeniu nawet za najbardziej brutalne przestępstwa to wyjątek, czy może reguła?
  • czy od 2012 roku wzrosły zasądzane przez sądy grzywny za przestępstwa na zwierzętach?

Na te i inne pytania odpowiemy podczas konferencji.

Zapraszamy!

Konferencja odbędzie się w ramach projektu „Mają prawa? Sprawdzamy!” dofinansowanego z dotacji  Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

CzarnaOwca-SciganiBezkarni-OKLADKA-CURRENT

Poprzedni post

Następny post

Wesprzyj Owcę!

Wspierając nas sprawiasz, że historie zwierząt kończą się szczęśliwie.